Przewodnik po Internetowych Zabawkach dla dzieci.
Kategorie: Wszystkie | ABC | Brzdące | Drukowanki | Dźwięki | Gry | Offline | Uczanki | Varia | Łamigłówki
RSS

Łamigłówki

piątek, 30 grudnia 2011
Mop i jego kość Ten sympatyczny psiak na obrazku ma na imię Mop i tu widzimy go w chwili, kiedy gra Węszyciel kości jest już szczęśliwie zakończona. A zaczyna się podobnym widokiem: psu śni się kość i nagle pojawia się w misce. Zanim Mop zdąży się nią nacieszyć, znienacka pojawia się sęp i ją porywa.
Pies wyrusza na wyprawę, aby odzyskać swój skarb.

To jest gra typu point-and-click. Czyli: wskaż-i-kliknij. Czyli: wodzimy kursorem po ekranie, klikamy tu i ówdzie, rozwiązuje się nam zagadka, a potem jeszcze tylko trzeba kliknąć w psa, żeby mógł przejść do kolejnego etapu podróży.
Tylko w jednym miejscu trzeba szybko wymyślić rozwiązanie i uciec. Poza tym to bardzo spokojna zabawa. Trudno ją nawet nazwać łamigłówką. Myślę, że nawet starszy przedszkolak powinien sobie poradzić bez większego problemu.
sobota, 06 sierpnia 2011
Trójkąty w kwadratach Quadrus to kolejna gra logiczna, która mnie wciągnęła, a i potomstwo wyraża się bardzo pozytywnie.
Mamy planszę o rozmiarach 8x8 jednostek i musimy ją zapełniać figurami w taki sposób, by powstawały kwadraty 2x2 - taki kwadrat (albo większy zawierający go prostokąt) znika i mamy więcej miejsca. Na każdym poziomie musimy ułożyć 10 kwadratów. Gramy dotąd, dopóki możemy cokolwiek dołożyć do planszy.
Figury pojawiają się losowo, a najtrudniejsze w zabawie jest to, że nie można ich obracać, jak na przykład tangramów.
czwartek, 21 lipca 2011
Lśniące klejnoty Brzęk klejnotów to gra logiczna w całkiem nowym dla mnie typie.
Troszkę kojarzy się z clixem, troszkę może z tetrisem...
Mamy kilka rzędów lśniących klejnotów: żółtych, zielonych, różowych... w menu po prawej mamy przyciski, które zamieniają wybrane w czerwone. I musimy wypełnić cały rząd czerwienią, żeby zniknął. A każde kliknięcie to nowy rządek z góry.
Dziwnie mi się w to gra, niby dość łatwo, ale to całkiem coś innego, niż to, co znam.
sobota, 09 kwietnia 2011
Wielkanocna łamigłówka Wielkanocna łamigłówka to dziwne zadanie: opisana jest jako mahjongg, ale nim nie jest, przypomina też zabawy typu 2 łamania, ale to też nie to.
Celem gry jest zdjęcie wszystkich kafelków z planszy, parami.
Podobnie jak w mahjonngu, zdejmować można tylko te z brzegu planszy. Podobnie jak w 2 łamaniach, kafelki muszą się połączyć linią, która ma nie więcej niż dwa zakręty.
Zajęło mi chwilę rozpracowanie ogólnej zasady, ale udało się. Już wiem, ze zdejmować z planszy można tylko pary, który oba kafelki sa na zewnątrz planszy, gdy patrzy się w jednym kierunku. Z góry, z dołu, z boku, nieważne - ważne jest, że oba mają być po tej samej stronie i wolne.
Obrazków na kafelkach jest więcej, niż wchodzi na planszę, warto więc zagrać więcej niż raz.
niedziela, 27 marca 2011
Mleko to skarb - kota Mleko to skarb - jak się jest kotem. I pusta miska potrafi zmotywować do trudnej, może i niebezpiecznej wyprawy: W poszukiwaniu mleka.
Jest to zabawa typu "point & click", czyli "wskaż i kliknij". Cała trudność polega na tym, by w odpowiedniej kolejności kliknąć w odpowiednie punkty na planszy, co pozwoli przesunąć różne obiekty, uaktywnić stwory, uruchomić maszyny. Można to robić na ślepo, starannie i żmudnie oklikowując cały ekran, albo spróbować pomyśleć, wtedy będzie szybciej i przyjemniej.
Gra ma chyba kilkanaście etapów i nie wydaje mi się trudna, myślę, że już najstarsze przedszkolaki pomogą kotu dojść do wielki butli mleka - tej, która jest na obrazku ilustrującym notkę.
poniedziałek, 14 lutego 2011
Fling - kulki z oczkami Fling coś mi przypomina, jestem pewna, że podobny typ gry opisywałam, ale dawno temu. Może mi się przypomni.

Na planszy mamy kilka kolorowych, futrzanych kulek z oczkami. Wyglądają słodko, ale chyba mają niefajne charakterki, bo na planszy chce zostać tylko jeden, wypychając pozostałe.
O tym, który zostanie, decydujemy my, ale tylko częściowo: wybór mamy dopiero na końcu, jak zostają dwie kulki, wcześniej decyduje układ - jak nie będziemy turlać kulek w określonej kolejności, to się nie da dojść do rozwiązania łamigłówki.
Jakie jeszcze obowiązują reguły? Nie da się wypchnąć z planszy kulki z sąsiedniego pola - jasne, trzeba nabrać rozpędu. I nie da się wypchnąć kulki z planszy inaczej, niż przez uderzenie inną kulką.

Od czasu do czasu pojawia się reklama wersji na iPhone'a/iPada, wtedy trzeba kliknąć w "Not now..."
środa, 27 października 2010
Halloween - dynie i księżyc Dodałam nowy tag do listy po prawej - Halloween - bo trochę zabawek związanych z październikowym świętem już było na blogu, a dziś będzie kolejna.
Lilith - przyjaciółka w wigilię Wszystkich Świętych to zabawa w szukanie różnic na obrazkach.
Jest 12 par, które układają się w historię wieczornej halloweenowej zabawy dwóch dziewczynek. Są dynie, czarne koty, księżyc, wiedźmie kapelusze i nawet zombie.
Każda para to 8 różnic. Za szybkie wskazanie wszystkich jest drobna premia punktowa.
Jak nam nic nie wpada w oko, to możemy skorzystać z podpowiedzi. W prawym dolnym rogu możemy wybrać "shake" (wówczas fragment obrazka poruszy się) i "reveal" (na fragmencie rozbłysną iskierki).
Tagi: halloween
01:49, pi-razy-zaba , Łamigłówki
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 października 2010
Cegiełki Cegiełki to gra typu clix, a dokładniej - łamigłówka na czas.
Na planszy mamy kilka-kilkanaście cegiełek z oczkami (ale oczka nie grają żadnej roli), musimy którąś usunąć kliknięciem, wówczas układ się osypie i zgrupowane obok siebie trzy identyczne znikną. Celem jest wyczyszczenie planszy.
Ale żeby nie było za łatwo, mamy bardzo ograniczoną liczbę kliknięć do dyspozycji, widzimy ją po prawej stronie.
Na niektórych planszach pojawiają się dodatkowe atrakcje: cegiełki, które spadają dopiero po określonej liczbie kliknięć, albo cegiełki, które mozna zrzucić w dowolnym momencie i miejscu.
Tagi: clix
23:25, pi-razy-zaba , Łamigłówki
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 października 2010
Sowa Na ekrany kin wszedł kilka dni temu film "Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga'Hoole". Ma on, oczywiście, swoją stronę z informacjami o filmie i różnymi gadżetami.
Jednym z nich jest zabawa w układanki.
Wybieramy sobie twarz sowiego bohatera (jest ich osiem), poziom trudności (9,16 lub 25 kafelków) i gramy. Domyślnie gramy na czas, ale możemy wyłączyć zegar. Aby ułożyć obrazek, musimy zamieniać miejscami kafelki.
W nagrodę za rozwiązanie zadania możemy sobie ściągnąć tapetę z wybranym bohaterem. Naprawdę w nagrodę, one są trochę inne niż te, które można pobrać bezpośrednio z działu Downloads.
czwartek, 07 października 2010
Nieróżnice: Klopsiki i inne zjawiska pogodowe Film "Klopsiki i inne zjawiska pogodowe" bardzo mi się podobał. Zabawa w nieróżnice też - aż dziw, że pisałam o niej tylko raz.
Więc mimo tego, że całkiem niedawno była na blogu gra na spostrzegawczość, to dziś będą Klopsiki: podobieństwa.
Czyli zabawa, w której mamy dwa różne obrazki, będące kadrami z filmu, na których w pięciu miejscach są identyczne elementy.
Są trzy pary obrazków. Program mierzy czas, ale nie ma to na nic wpływu. W grze nie ma podpowiedzi, więc raczej dla starszaków.
Tagi: różnice
23:52, pi-razy-zaba , Łamigłówki
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 września 2010
W magicznym więzieniu W Yummy.pl pojawiła się nowa grupa gier i zabaw, zatytułowana Uczniaki - przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym. Na razie bawić się możemy po polsku, ale niedługo pojawią się inne języki, tak jak u Przedszkolaków.

Zagadka czarodzieja to łamigłówka typu escape.
Mamy pokój. Ciemny, ze śpiącym magiem w typie Gargamela, kotem i wieloma przedmiotami. W jednej ze ścian są kraty, a za nimi więzień. Trzeba go uwolnić.
Trzeba spośród wielu wybrać właściwy przedmiot i przeciągnąć go na właściwe miejsce, a potem kolejną rzecz - i tak dopóki kraty się nie otworzą.
Świetna zabawa. Naprawdę dla dzieci, będzie doskonałym wstępem do trudniejszych gier escape, których w Internecie jest bardzo dużo - najczęściej bardzo trudnych.

Uaktualnienie: od 17 września serwis dla Uczniaków dostępny jest też w wersji anglojęzycznej, a gra jest tu.
23:56, pi-razy-zaba , Łamigłówki
Link Komentarze (1) »
sobota, 28 sierpnia 2010
Rośnij, wiosko Zabawy typu "Rośnij" pojawiały się już kilkakrotnie na blogu i nadszedł czas, żeby miały swój własny tag.

Rośnij: Wioska jest następna.
Mamy siedem tur rozwijania świata, bo siedem jest elementów, które możemy dodać. Od kolejności, w jakiej to zrobimy, zależy, czy osiągniemy sukces, czy rozwój nam sklęśnie.
Elementy umieszczone są na obrazkach na dole planszy gry, reprezentują grupy nauk. Od lewej, z grubsza: elektryczność i informatyka, projektowanie, matematyka, medycyna, mechanika, chemia oraz inżynieria i architektura.
Wszystkich kombinacji jest zaledwie 5040 (7!) :-D.
Podpowiedzieć? Podpowiem: trzeba zacząć od Królowej.
20:52, pi-razy-zaba , Łamigłówki
Link Komentarze (3) »
wtorek, 20 kwietnia 2010
Może pamiętacie zapłakaną małpkę? Gra Droppy jest podobna, tylko bohaterem jest mały smutny chłopiec, a naszym celem jest uszczęśliwienie go.
Polega to na rozwiązaniu jego problemu: a to mu gorąco, a to nie ma jak przypiec pianki, a to kosmita zagradza drogę do rakiety. Nie ma żadnych wskazówek poza ogólną informacją, że trzeba klikać po planszy.
Gra nadaje się dla starszych dzieci: choćby ze względu na rozwiązanie problemu z anteną z planszy numer 3.
wtorek, 30 marca 2010
Krzyżówka z dudkiem Kiedyś, dawno temu, pisałam o serwisie szarada.net, w którym są krzyżówki panoramiczne do rozwiązywania online.
Serwis się rozwinął, powstała kategoria Milusińscy z krzyżówkami przeznaczonymi dla dzieci. Wydaje mi się, że są dość trudne jak na dziecięce, ale ostatnio doniesiono mi, że pojawiły się krzyżówki, w których hasła zastąpiono obrazkami.
Są to:
- zawody i zawody,
- końska głowa,
- jarzynki i jarzynki,
- z czego to jest,
- robaczki,
- zoo i zoo,
- pojazdy.

Po kliknięciu w obrazek, widzimy powiększenie i możemy wpisywać słowo. Jeśli poradzimy sobie bez powiększenia, wpisywanie będzie trudniejsze, po każdej literce trzeba będzie strzałką lub kliknięciem przejść do kolejnego pola.
niedziela, 21 marca 2010
Rozbita pisanka Wiosna jakaś niemrawa, ale do Wielkanocy zostały już tylko dwa tygodnie.
Skorupki to wielkanocna układanka - trzeba kolorowe kawałki skorupki przeciągnąć na właściwe miejsca, wtedy pisanka w magiczny sposób stanie się cała.
Mamy trzy pisanki do wyboru.

Na stronie Buliba.pl są też inne zabawy wielkanocne.
Tagi: wielkanoc
23:22, pi-razy-zaba , Łamigłówki
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14
Sigma plus Pingwin | blog komplementarny
Zaprzyjaźnione
Nazywam się Piechowicz. Dominika Piechowicz.

Blog komplementarny

Pi razy Żaba na NK

Znasz zabawkę? Napisz!

do góry
© Agora SA | RSS | kontakt | design by kate_mac